Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna jest nie tylko drogą ku zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery Ziemi poprzez zmniejszenie wykorzystania energii, to także sposób na realne oszczędności finansowe w domowym budżecie. Niemal 70% eksploatowanej energii pochłaniane jest przez ogrzewanie. Warto zatem dbać o to, aby okna i drzwi były szczelne, a ściany miały odpowiednią grubość. Jednak należy przy tym pamiętać, by zachować maksimum komfortu oraz wystarczającą wentylację pomieszczeń.

 

Efektywność energetyczna danego urządzenia jest określana za pomocą oznaczeń na produkcie. Warto zwracać na to uwagę podczas zakupu nowego urządzenia. Jednym z największych domowych pochłaniaczy zasobów prądu jest lodówka. Szczególnie istotne jest, aby zakupić sprzęt o najbardziej efektywnej klasie energetycznej.

Efektywność energetyczna nie polega na tym, żeby sobie odmawiać codziennych przyjemności czy też rezygnować z domowych udogodnień, które poprawiają nasz komfort życia. Efektywność energetyczna jest sposobem na racjonalne wykorzystanie energii oraz optymalizacji jej zużycia.

 

Poprawa efektywności energetycznej oraz coraz rozsądniejszy sposób na wykorzystanie zasobów energetycznych jest dla Polski priorytetem, szczególnie, że istnieje perspektywa wzrostu zapotrzebowania na energię. Mieszkańcy miast są głównymi odbiorcami energii i to oni są podstawą do tego, aby efektywność energetyczna ulegała poprawie. Wykorzystywanie energooszczędnych urządzeń, żarówek, które pozwolą na obniżenie eksploatacji energii elektrycznej oraz emisji CO2. To wszystko, w połączeniu z dobrą izolacją domów oraz nowoczesnymi oknami i drzwiami, stanowi jeden ze sposobów na redukcję emisji szkodliwych gazów do atmosfery i obniżenie rachunków.

 

Efektywność energetyczna stanowi najbardziej opłacalny sposób na obniżenie kosztów eksploatacji, ograniczenie emisji szkodliwych substancji, a także zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii. Wspomagającym rozwiązaniem podczas wzbogacania efektywności energetycznej jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii we własnym gospodarstwie domowym, w tym także instalacji fotowoltaicznej.