Energia słoneczna

Energia słoneczna jest wykorzystywana na Ziemi od tysięcy lat, jednak dopiero od niedawna stosuje się ją do produkcji energii. Pomimo, że Słońce znajduje się około 150 milionów kilometrów od Ziemi, potrafimy zaskakująco efektywnie wykorzystać emitowaną przez nie energię. Wystarczy wyobrazić sobie, że odpowiednio zagospodarowana energia słoneczna, jaka dociera do powierzchni Ziemi w ciągu jednej minuty, mogłaby pokryć roczne zapotrzebowanie na energię całej ludzkości. Dokładnie tak, całej ludzkości żyjącej na Ziemi. Oznacza to, że magazynując taką energię słoneczną przez pół roku, można by zgromadzić energię w ilości odpowiadającej wszystkim znanym złożom węgla, ropy, gazu i uranu.

 

Energia słoneczna jest coraz szerzej stosowanym oraz z dnia na dzień chętniej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii. Kiedyś energia słoneczna znajdowała swoje zastosowanie jedynie w krajach takich jak Hiszpania, czy Francja, jednak dziś z powodzeniem wykorzystywana jest w takich miejscach jak Niemcy, Czechy, czy Polska, a planuje się także uruchomienie farm słonecznych na Syberii. Spotkamy, oczywiście, wiele głosów mówiących, że w Europie nie sposób jest wybudować elektrownie słoneczną, gdzie energia słoneczna byłaby przetwarzana dla dużego grona odbiorców. Jednak nie sposób zaprzeczyć faktowi, że energia słoneczna z powodzeniem może być wykorzystywana w domowych instalacjach do ogrzewania budynków, wody użytkowej, ale też do produkcji energii elektrycznej.

 

 

Sposoby wykorzystania energii słonecznej:

  • Instalacja fotowoltaiczna – energia słoneczna przetwarzana jest, przy wykorzystaniu specjalnych paneli słonecznych, na energię elektryczną, którą można wykorzystać w dowolny sposób,

  • Kolektory słoneczne – energia słoneczna jest wykorzystywana do produkcji energii cieplnej, która z kolei ogrzewa wodę użytkową.

 

 

Energia słoneczna zyskuje na popularności nie tylko dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu, ale także dzięki coraz większej liczbie programów oferujących dofinansowanie OZE. Równie duże znaczenie mają tutaj rosnąca świadomość społeczeństwa oraz dostępność rozwiązań wykorzystujących energię słoneczną. W ostatnim okresie koszty pozyskania energii słonecznej spadły o kilkanaście procent, co pozwala na łatwiejszy dostęp na przykład do instalacji fotowoltaicznej.

 

Zalety energii słonecznej:

  • nieograniczona dostępność,

  • niskie koszty pozyskania,

  • brak jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych dla środowiska naturalnego,

  • możliwość większościowego uniezależnienia się od lokalnych dostawców energii.